House of Delegates Committee-HoD

House of Delegates Committee.

Kristie Leigh Luchtel Ferguson Kristie Leigh Luchtel Ferguson Chair 2021-2022 KLF Geological Consulting, LLC
Justin Vandenbrink Justin Vandenbrink Chair Elect 2021-2022
Rachel A. Williams Rachel A. Williams Secretary Editor 2021-2022 Occidental Oil & Gas
Stephen Dorsey Adams Alternate 2019-2022
Jonathan Patrick Allen Alternate 2019-2022 Chevron
Joseph Chukwudi Ashiedu Alternate 2020-2023
Maren Leigh Blair CANADA Alternate 2021-2024
Matthew A. Brzostowski Alternate 2019-2022 SLB
David Myron Cole Alternate 2019-2022 Stanotex, LLC
Gerald Jacob Daub Alternate 2019-2022 Daub & Associates Inc
John Deck Alternate 2019-2022 Fieldwood Energy
Andrew Kelly Dressler Alternate 2021-2024 Devon Energy
Sharma Dronamraju Alternate 2014-2023
Brian Elias Alternate 2019-2022 Southwestern Energy
Olusanmi Olatunde Emmanuel Alternate 2019-2022 Acetop Energy LLC
William Gough Alternate 2019-2022 Cordax
Anthony Grindrod, PhD Alternate 2020-2023 topanga energy
Douglas Richard Hallum Alternate 2019-2022 University of Nebraska
Kenneth Paul Helmold Alternate 2020-2023
Clint L. Hipke Alternate 2019-2022
Chengzao Jia Alternate 2020-2023 PetroChina Company Limited
Javed Ali Kalhoro Alternate 2020-2023 University of Sindh
Kirk Calvin Kolar Alternate 2021-2024 Hydrocarben, LLC
Keyu Liu Alternate 2020-2023 UPC
Peter Mark Lloyd Alternate 2020-2023 SLB-ret
Christopher Bliss Martin Alternate 2016-2022 Christopher Martin, LLC.
Graham A. McClave Alternate 2019-2022 Colorado School of Mines
Michael C. Mound, PhD Alternate 2020-2023 GAMMAG
Robert Shawn Nail Alternate 2016-2022 Nail Geoscience
Douglas Gregg Neese Alternate 2011-2022 Consulting Geologist
Nicholas Michael Nelson Alternate 2019-2022
Isaiah Adebayo Okunlola Alternate 2020-2023
David R. Paddock Alternate 2019-2022 Paddock Geophysical
Barry J Rava Alternate 2019-2022 Icarus Oil and Gas, Inc.
Nathan Thomas Rogers Alternate 2019-2022
Ian Shaw CANADA Alternate 2021-2024 Chevron North America Exploration and Production
Martin Richard Shumway Alternate 2019-2022 Locus Bio-Energy Solutions
Neil Maxwell Sullivan Alternate 2019-2022 Violet Energy
John Tackett Alternate 2019-2022 University Lands
John H. Tellers Alternate 2021-2024
Troy Randall Tittlemier Alternate 2019-2022 MagmaChem Research institute
James Van Alstine Alternate 2021-2024
Michael Bruce Vosbein Alternate 2019-2022
Thomas Stuart Ahlbrandt At Large Member 1998-2048 Ahlbrandt Consulting
Edward Arthur Beaumont At Large Member 2012-2050 self employed
Lee Travis Billingsley At Large Member 2010-2060 Windridge OIl
Richard S. Bishop, PhD At Large Member 2002-2052
George Robert Bole At Large Member 2009-2059
Louis Chapman Bortz At Large Member 1998-2048 Flagg Diamond Corporation
Paul William Britt At Large Member 2017-2050 Texplore Inc
Martha Lou Broussard At Large Member 1998-2048 Rice University
Donald Dean Clarke At Large Member 2006-2099
Robert D. Cowdery At Large Member 2000-2050
Brenda Kay Cunningham At Large Member 1998-2048
Edward K. David At Large Member 2001-2051 David Petroleum Corp.
Edward D. Dolly, PhD At Large Member 2002-2052
David A. Dolph At Large Member 2015-2065 na
George Eynon At Large Member 2003-2054
William L. Fisher, PhD At Large Member 1998-2048 University of Texas
Lawrence W. Funkhouser At Large Member 1998-2048
James A. Gibbs At Large Member 1998-2048 Five States Energy Company, LLC
Patrick John F. Gratton At Large Member 1998-2048 Patrick J.F. Gratton Inc
Robbie Rice Gries At Large Member 2005-2055 Priority Oil and Gas
Robert D. Gunn At Large Member 1998-2048 Gunn Oil Co.
Frank W. Harrison Jr. At Large Member 1998-2048 Optimistic Energy, LLC.
David Harold Hawk At Large Member 2011-2099 Energy Analysis and Answers
Martin D. Hewitt At Large Member 2008-2053
George Andrew Hillis At Large Member 1998-2048 Cairnmore Resources, LLC
John Richard Hogg At Large Member 2000-2050 Skybattle Resources Ltd.
Terry L. Hollrah At Large Member 2003-2053 Hollrah Exploration Co.
Larry L. Jones At Large Member 2007-2057 Spartan Pet. Corp.
Lee Krystinik, PhD At Large Member 2014-2050 Equus Energy Partners, LLC
Lowell Karl Lischer At Large Member 1999-2051
John Clay Lorenz At Large Member 2013-2063 FractureStudies LLC
Jeffrey William Lund At Large Member 2012-2065 Corridor Oil & Gas LP
Randi Susan Martinsen At Large Member 2013-2050 Hydrocarbon InSight, LLC
David Gene Rensink At Large Member 2014-2054
Peter Robert Rose At Large Member 2009-2059 Rose & Associates, LLP
Valary L. Schulz At Large Member 2004-2057 VSW Holdings, Inc
Stephen A. Sonnenberg At Large Member 2010-2060 Colorado School of Mines
Charles Alan Sternbach At Large Member 2018-2050 Star Creek Energy
John Lee Stout At Large Member 1998-2048
M. Ray Thomasson At Large Member 2003-2053 Thomasson Partner Assoc. Inc
Scott Wheeler Tinker At Large Member 2012-2065 Bureau of Economic Geology
Bruce Owen Tohill At Large Member 1998-2048
Harrison L. Townes At Large Member 1998-2048
Robert J. Weimer, PhD At Large Member 1998-2048
Lawrence H. Wickstrom At Large Member 2014-2054 Wickstrom Geoscience
Larry D. Woodfork At Large Member 1998-2048
William S. Houston AT_LRG 2019-2099 self
John Kaldi AT_LRG 2020-2099 retired
Colette Trohan Committee Member 2021-2023 A Great Meeting, Inc.
Richard Leroy Adams Delegate 2016-2022 Carr Resources
Henry Mosimabale Agbogun Delegate 2021-2022
Joel A. Alberts Delegate 2021-2024 Chalk Creek Production llc
James F. Allan Delegate 2021-2024 National Science Foundation
Ghada Almoulani Delegate 2019-2022 Tatweer Petroleum
Priscila Amaral LATIN AMERICA Delegate 2021-2024 Stratum Reservoir
Robert Archer Delegate 2016-2022 Hess Corporation
John Myers Armentrout Delegate 2011-2023 Cascade Stratigraphic
Gail Lee Arnold Delegate 2020-2023 university
Wiebke Athmer Delegate 2019-2022 Schlumberger
Jeffrey W. Bader Delegate 2021-2024 NDGS
Donald Leslie Bailey Delegate 2018-2022 William M. Cobb & Assoc Inc
Richard William Ball Delegate 2019-2022 Detring Energy Advisors
Chris Barton Delegate 2019-2022 Shadow Energy Inc.
Daniel Andrews Bassett Delegate 2020-2023 SM Energy
Tara Lynn Benda Delegate 2017-2022 Equus Energy Partners
Dan A. Billman Delegate 2002-2023 Billman Geologic Consultants, Inc.
Justin Edward Birdwell Delegate 2016-2022 USGS
Peter E. Blau Delegate 2019-2022 Consultant
Jon Frederic Blickwede Delegate 2019-2022 Teyra GeoConsulting LLC
Raleigh David Blumstein Delegate 2021-2024 Self
William Paul Bosworth Delegate 2016-2022 Apache
Peter David Bucknam Delegate 2016-2022 Petro-Hunt LLC
Lizbeth Paola Calizaya Sunchulli Delegate 2020-2023 Ecopetrol
Matthew Allan Campbell Delegate 2019-2022 Oxy
Joao Casacao Delegate 2016-2022 Galp
Jhonny Edgar Casas Delegate 2019-2022
John N. Casiano Delegate 2016-2022 Abraxas Petroleum Corporation
Martin Macdermott Cassidy Delegate 2001-2022 University of Houston
Lynda Chebbihi Delegate 2020-2023
Andre Francois Coajou Delegate 2019-2023 Total
Margaret E.H. Collins Delegate 2019-2022 Mercury Operating
David Richard Cook Delegate 2013-2022 Retired
Jennifer L. Coor Delegate 2020-2023 U.S. Army Corps of Engineers
Jonathan Craig Delegate 2010-2022 Eni Natural Resources
Vincent Crombez Delegate 2020-2023 CSIRO
Steven Crouch Delegate 2019-2022 White Eagle Exploration
Rykley Crowe Delegate 2020-2023 Hurd Enterprises, Ltd.
Jerome J. Cuzella Delegate 2007-2022
Douglas Vincent Davis, Jr. Delegate 2016-2022 D-EX Production Co.
Cheryl Desforges Delegate 2016-2022
Andrew David Dewhurst Delegate 2020-2023
Craig M. Dingler Delegate 2010-2022
Joseph Patrick Dugan Jr. Delegate 2016-2022 U.S. SEC
Mark Edwin Dunham Delegate 2016-2022 Sugar Creek Producing Co
Dallas Brogdon Dunlap Delegate 2014-2023 ut austin
William Jack Ehni Delegate 2016-2022 Ehni Enterprises Inc.
Marc H. Enter Delegate 2019-2022 Vidence
Samuel Abraham Epstein Delegate 2016-2022 Geoval LLC
Michael F. Erpenbeck Delegate 2019-2023 Upstream Advisors Group
Meredith Faber Delegate 2019-2022
Flavio Feijo Delegate 2019-2022 Independent
Victoria Ferreyra Delegate 2019-2023
Christopher R. Fielding Delegate 2016-2022 Univ. of Nebraska-Lincoln
Martin Fleckenstein Delegate 2020-2023 University of Bremen
Robert Foster Delegate 2020-2023
Jennifer Leigh Gamrod Delegate 2016-2022 Diamondback Energy
Ramadan Issam Ghalayini Delegate 2019-2022
Gretchen M. Gillis Delegate 2010-2022 Aramco Americas
Peter Desmond Grant Delegate 2014-2023 IES
Clyde Purcy Griffith Delegate 2016-2022 Ministry of Natural Resources in Suriname
Wesley Hansen Delegate 2018-2022
William Baxter Harrison III Delegate 2008-2022 Western Michigan University
David Harold Hawk Delegate 2016-2022 Energy Analysis and Answers
Travis Adam Helms Delegate 2010-2022
Denise J. Hills Delegate 2020-2023 Geological Survey of Alabama
Neil Hodgson Delegate 2019-2022 Searcher
Brent Frederick Hopkins Delegate 2020-2023 Suemaur
Brian Horsfield EUR Delegate 2016-2022 GEOS4
Kazuyoshi Hoshi Delegate 2008-2023 JOGMEC
John F. Humphrey Delegate 2017-2023 Sharbro Energy
Inda Proske Immega, PhD Delegate 2015-2023 HMNS
John Kaldi Delegate 1999-2023 retired
Barry Jay Katz Delegate 2013-2022 Chevron
Sean Kimiagar Delegate 2020-2023 Enverus
Peter Reinold Krois Delegate 2014-2023 O M V Exploration & Production
David Jeffrey Kronman Delegate 2017-2023
Rafal Kudrewicz Delegate 2013-2022 Polish Oil & Gas Co.
Peter Alfred Kukla Delegate 2013-2022 RWTH Aachen University
Marcelina Labaj Delegate 2019-2022 Central European Petroleum Ltd.
Rosemary Laidacker Delegate 2016-2022 CGE
Casey B. Langdon Delegate 2019-2022 Concho Resources
Ademola Lanisa Delegate 2019-2022 TOTAL
Isabelle Le Nir Delegate 2010-2022 Schlumberger
Hannes Edmund Leetaru Delegate 2014-2023 University of Illinois
Ryan Thomas Lemiski CANADA Delegate 2021-2024 Gran Tierra Energy
Helen Lewis, PhD Delegate 2020-2023 Institute of Geoengineering
Robert G. Lindblom Delegate 2016-2022 Swlf
Margo J. Liss Delegate 2017-2023 BernAdele Enterprises, LLC
Tracy E. Lombardi Delegate 2019-2022 Inflection
Kristie Leigh Luchtel Ferguson Delegate 2019-2022 KLF Geological Consulting, LLC
Claudia Petra Ludwig Delegate 2020-2023 N/A
Dylan Mair Delegate 2017-2023 IHS Markit
Tina Manning Delegate 2019-2022 DeGolyer and MacNaughton
Lanette Mary Marcha Delegate 2020-2023 Chevron
William Karl Matthews Delegate 2016-2022 Independent
Christopher L. May PACIFIC Delegate 2020-2023 Puget Sound Geological Investigation
Elizabeth Chinn McDade Delegate 2014-2023 Chinn-McDade Assoc.
James McDonald Delegate 2020-2022 Ohio Geological Survey
David Lloyd McGee Delegate 2020-2022 Resource Development Investigations
Michael McWalter Delegate 2011-2023 Oil Search Ltd
Mark Alan Millard Delegate 2020-2023 Novelstone Geologic Consulting
Kenneth William Mohn Delegate 2020-2023 Mohn & Associates, LLC
Tim Allen Moore Delegate 2020-2023 Cipher Consulting Pty Ltd
Natasha Morrison Delegate 2019-2022 NSDEM
Nillian Mulemi Delegate 2019-2022
Fadi Henri Nader Delegate 2017-2023 IFPEN
Andras Nemeth Delegate 2016-2022 MOL
Calvin Kenneth Nix Delegate 2020-2023 Emerald Energy LLC
Jeff Lawrence O'Keefe Delegate 2020-2023 cnlopb
Emmanuel Olulere Olopade Delegate 2019-2022 Pan Ocean Oil Corp. (Nigeria)
Mimonitu Opuwari Delegate 2019-2022 University of Western Cape
John Pantano Delegate 2020-2023 PKL
Nathan John Parker Delegate 2020-2023 Origin
Anna Sheldon Phelps Delegate 2019-2022 SM Energy
Robert Earl Pledger Delegate 2013-2022 Ashford Oil & Gas Company, LLC
Stonnie L. Pollock Delegate 2019-2022 Fasken
John Pritchett Delegate 2019-2022 Fieldwood Energy LLC
Michael A. Raines Delegate 2010-2022 MARs Exploration and Energy, LLC
Varendra Rambaran Delegate 2019-2022 BHP
James Van Richards Delegate 2011-2023 Richards Consulting
Rosanele Romero Delegate 2020-2023
Sandip Kumar Kumar Roy Delegate 2020-2023 independent
Natalie Kay Rush Delegate 2019-2022
Morten Rye-Larsen Delegate 2010-2022 ACUS AS
Tim L. Rynott Delegate 2020-2022 Ridge Resources, LLC
Silvia Santos Grapain Delegate 2019-2022 Instituto Mexicano del Petroleo (INP)
Hasan Sarikaya Delegate 2019-2023 Turkish Petroleum Co (TPAO)
Nicola Scarselli Delegate 2016-2022 Royal Holloway University of London
Heidi E. Schoenstein Delegate 2016-2022
Judy Loy Schulenberg Delegate 2017-2023
Scott C. Sechrist Delegate 2019-2022 Acoustic Geoscience Consulting
Robert Charles Shoup Delegate 2017-2023 SCA
James Shultz Delegate 2020-2023
Michael Arthur Simms Delegate 2021-2024 SCS Engineers
Jayne Alexandra Sloan Delegate 2020-2023 Centennial Resource Development
Jason Todd Smith Delegate 2020-2023 CenterPoint Energy Company
Joseph Patrick Smith Delegate 2020-2023 Jennie's Resources LLC
David H. Snodgrass Delegate 2020-2023 Mississippi State Oil & Gas Board
Gary Scott Steffens Delegate 2019-2022
Andrea S. Steinle Delegate 2016-2022
Kevin Lee Strunk Delegate 2020-2023 Wabash Resources & Consulting, Inc.
Bruce R. Swartz Delegate 2016-2022 Swartz Oil Company
Dennis Edwin Thomas Delegate 2017-2023 DeGolyer and MacNaughton
Vaughn Grant Thompson Delegate 2020-2023 Carbon California
Mark Robert Paul Tingay Delegate 2020-2023 PETRONAS
Scott Wheeler Tinker Delegate 2005-2023 Bureau of Economic Geology
James Tucker Delegate 2014-2023 self
Molly Turko Delegate 2021-2024 Applied Stratigraphix
Jolante W. Van Wijk ROCKY MTN Delegate 2017-2023 New Mexico Tech
Justin Vandenbrink Delegate 2016-2022
Ricardo Vargas Delegate 2018-2022 Perenco
Steven Loring Veal Delegate 2020-2022
Antonio J. Velasquez Delegate 2019-2022 Ecopetrol
Nicole Villarreal Delegate 2019-2022 ExxonMobil
Peter J. Voice EASTERN Delegate 2016-2022 Western Michigan University/Michigan Geological Survey
Patricia Ellen Walker Delegate 2019-2022 ExxonMobil
David Wavrek Delegate 2020-2023 Petroleum Systems International, Inc.
John Patrick F. Welch Delegate 2019-2022 Independent
William Martin Whiting Delegate 2006-2024 consultant
Rachel A. Williams Delegate 2019-2022 Occidental Oil & Gas
Jamie Ann Woolsey Delegate 2019-2022 PQ GeoConsulting
Douglas Everett Wyatt, Jr. Delegate 2017-2023 AMENTUM-NASA
Nidra Araba Yebuah Delegate 2019-2022 Schlumberger
Vicki L. Beighle Staff Liaison 2016-2099 AAPG

 





 


HoD Committees

Headquarters Contacts

Vicki L. Beighle
Vicki Beighle Adminstrative Team Lead, AAPG +1 918 560 2615